Jak odpowietrzyć piec gazowy? Poradnik krok po kroku

| 0 Komentarzy
Jak odpowietrzyć piec gazowy? Co jest przyczyną tej usterki? Sprawdź, jak rozwiązać ten problem krok po kroku.

Piece gazowe dwufunkcyjne zyskują na popularności. Wykorzystywane są w coraz większej liczbie gospodarstw domowych. Pełnią one dwie funkcje – podgrzewają wodę użytkową, a także ogrzewają całe mieszkania. Bardzo często pojawiającą się podczas ich użytkowania usterką, jest zapowietrzenie kotła gazowego. Woda nadmiernie podgrzewa się – z kranów płynie wrzątek, a w mieszkaniu jest zimno i kaloryfery nie grzeją. Instalacja może też wydawać dziwne i niepokojące odgłosy. Przyczyną takiego stanu rzeczy jest często zapowietrzenie kotła gazowego. Jak odpowietrzyć piec gazowy? Czy potrzebny jest do tego fachowiec? Sprawdź nasz poradnik i dowiedz się, jak przeprowadzić takie działania.

Polecane piece gazowe

Jak odpowietrzyć piec gazowy? Czy trzeba to robić?

W pierwszej kolejności warto zastanowić się, skąd w instalacji C.O. bierze się powietrze. Najczęściej zapowietrzony kaloryfer to urządzenie ulokowane na dolnej lub na wysokiej kondygnacji. Zapowietrzony piec gazowy objawy daje właśnie w postaci zimnych kaloryferów w tych miejscach. Pojawiają się także odgłosy „bulgotania”, które mogą świadczyć o tym, że ciepło nie rozkłada się równomiernie. Jak dostaje się powietrze do instalacji? Może to być jedna z poniższych przyczyn:

  • powietrze dostaje się razem z wodą, którą wykorzystuje się, aby napełnić instalację,
  • poprzez ścianki rur, w sytuacji, gdy są wykonane z nieszczelnego polietylenu,
  • jeśli piec napełnia się zbyt szybko,
  • jeśli doszło do zassania w wyniku nieszczelności, która nie została zauważona w trakcie różnego typu prac przy piecu.

Odpowietrzenie pieca i innych części instalacji C.O. jest koniecznością, jeśli zależy nam na prawidłowym i efektywnym działaniu całego systemu. W piecach gazowych montowane są specjalne odpowietrzniki, które służą do samodzielnego usuwania powietrza z instalacji. Odpowietrzniki montowane są w:

  • kotle,
  • na rozdzielaczach,
  • w wysokich punktach pionów,
  • na grzejnikach.

Istnieją różne rodzaje odpowietrzników, które można montować poziomo i pionowo. Coraz częściej spotykanym rozwiązaniem są także automatyczne modele odpowietrzników.

Poradnik krok po kroku jak odpowietrzyć piec gazowy

Charakterystyczne objawy zapowietrzenia w postaci dźwięków, bulgotania i stukania, powinny być sygnałem dla użytkownika, że należy instalację odpowietrzyć. Jak to zrobić? Przede wszystkim zacząć od wyłączenia kotła i pompy obiegowej. Dzięki temu woda w systemie przestanie krążyć. Odpowietrzanie pieca w sytuacji, gdy producent przewidział odpowietrzniki, jest prostą sprawą. Wymaga jednak przeczytania instrukcji.

Jak skorzystać z odpowietrznika na piecu gazowym?

Każdy piec gazowy wyposażony jest w odpowietrzniki. Jednak nie ma jednej instrukcji, jak z nich skorzystać. Na rynku jest wiele modeli kotłów, dlatego najlepszym rozwiązaniem jest skorzystanie z instrukcji producenta, który krok po kroku przeprowadzi cię przez proces odpowietrzania pieca gazowego. Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości – skontaktuj się z autoryzowanym serwisem.

Jak odpowietrzyć piec gazowy i całą instalację grzewczą?

Odpowietrzanie instalacji grzewczej jest koniecznością. Zapewnia ono prawidłowe działania grzejników, a także zapobiega utlenianiu rur. Ponadto warto zwrócić uwagę na element ekonomiczny – odpowietrzona instalacja to dużą oszczędność energii.

Jak odpowietrzyć grzejnik?

Jak odpowietrzyć kaloryfer? Odpowietrzanie grzejnika jest bardzo proste. Musisz przygotować:

  • specjalny kluczyk do odpowietrzania grzejników lub śrubokręt,
  • pojemnik na wodę,
  • ręcznik.

Jak odpowietrzyć grzejnik? Poniżej prezentujemy czynności, które musisz wykonać.

  1. Pokrętło kaloryfera nastaw na maksymalną wartość. Sprawdź, czy kocioł się uruchomił. Wykonaj czynność dla wszystkich grzejników. Pozostaw to ustawienie na min. 15 minut.
  2. Wyłącz instalację grzewczą. Odczekaj min. 10 min na ochłodzenie systemu.
  3. Odpowietrzanie zacznij od grzejnika zamontowanego najbliżej kotła.
  4. Zakręć zawór, umieść tackę pod odpowietrznikiem – pamiętaj, by mieć pod ręką ręcznik.
  5. Przystaw kluczyk do odpowietrznika, przekręć go maksymalnie w lewo, aż do momentu pojawienia się wody. Zaworu nie odkręcaj całkowicie.
  6. Zakręć odpowietrznik. Powtórz czynności przy wszystkich kaloryferach.
  7. Uruchom kocioł, sprawdź ciśnienie wody – prawidłowe wynosi 1,5-2 bary. W przypadku spadku ciśnienia uzupełnij poziom wody tak, by manometr wskazywał zieloną część (prawidłowe ciśnienie).
  8. Ustaw zawór termostatyczny na każdym kaloryferze, w pożądanej pozycji.

Postępując według powyższych wytycznych, odpowietrzysz wszystkie kaloryfery szybko i skutecznie. Kluczyk potrzebny do odpowietrzenia grzejników bez problemu kupisz w każdym markecie budowlanym.

Jak odpowietrzyć podłogówkę

W przypadku ogrzewania podłogowego także może pojawić się zapowietrzenie. Nierówne grzanie instalacji i tzw. zimne wyspy są sygnałem, że należy wykonać odpowietrzanie. Ogrzewanie podłogowe – nawet jeśli nie daje odczuwalnych sygnałów – warto odpowietrzyć raz na 3-4 lata. Jak odpowietrzyć podłogówkę? Postępuj według poniższej instrukcji, a z pewnością poradzisz sobie z odpowietrzaniem bez problemu.

  1. Włącz pompę instalacji na pełną moc.
  2. Zakręć zawory regulujące w belce powrotnej z wyjątkiem jednego.
  3. Otwarty zawór odpowietrz jako pierwszy. Odkręć dopływ wody, gdy cała woda zostanie przepompowana przez jedną pętlę, zakręć zawór.
  4. Powtórz kroki dla kolejnych pętli
  5. Odkręć zawory regulacyjne i wznów działanie instalacji.

Wykonując wskazane czynności, skutecznie odpowietrzysz podłogówkę. Samodzielnie, bez pomocy fachowca. Z pewnością będzie to dużo tańsza opcja niż pomoc autoryzowanego serwisu.

Co, jeśli wiesz, jak odpowietrzyć piec gazowy, a coś wciąż nie działa? Kiedy wezwać fachowca?

Jeśli przeczytałeś nasz artykuł, to z pewnością wiesz już, jak odpowietrzyć piec gazowy. Wykonanie wskazanych czynności w prawidłowy sposób zazwyczaj pomaga pozbyć się usterki. Jeśli po ich wykonaniu nie widzisz różnicy w pracy całej instalacji – sprawdź stan zaworów. Możesz także zwrócić się po pomoc do autoryzowanego serwisu lub serwisu napraw pieców gazowych. Być może objawy, które wziąłeś za zapowietrzenie, świadczą o innej usterce np. zabrudzonym filtrze.

5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 23:35
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.